Dzīves atziņas, kas man iemācīja iemīlēt sevi un savu dzīvi

Vislielākais mīts, kas mums nereti tiek mācīts no bērna kājas ir, ka nostādīt sevi par prioritāti ir egoistiski un nepareizi. Taču  iemīlot sevi un liekot savu pašsajūtu par prioritāti, no tā iegūst ne tikai tavi apkērtējie cilvēki, bet arī tu pats.  Bieži cilvēki savā dzīvē jūtās slikti vien tāpēc, ka cenšās izdabāt citiem, piemēram, turpina toksiskas attiecības, kurās negūst neko atpakaļ vai strādā darbu, kurš nerada prieku, jo šķiet, ka nav citu iespēju. Bieži mēs aizmirstam, ka lai arī cik laba šķistu kāda iespēja, mūsu labsajūta ir krietni svarīgāka un nozīmīgāka, un ilgtermiņā rūpes par sevi nesīs lielākus ieguvumus nevis kādas toksiskas vides vai personas paciešana.

Jāatceras arī, ka mirklī, kad jūtamies komfortabli un labi, mēs sniedzam un veicam produktīvākus rezultātus vai lēmumus, nekā tad, kad tos pieņemam un realizējam vainas apziņas vadīti vai piespiedu kārtā. Turpmāk esmu uzskaitījusi atziņas, kas palīdzēja man sevi iemīlēt un novērtēt sevi un savu darbu vairāk.

Pārtrauc sevi salīdzināt ar citiem.

Salīdzināt sevi ar citiem ir kā laicīgi jau sev rakt bedri neveiksmēm. Mirklī, kad salīdzinam sevi, mēs koncentrējamies tikai uz lietām, kuras uzskatām par saviem trūkumiem. Tā it kā, “Liene gada laikā nometa 10 kilogramus, turpretī es aizvien staigāju ar savu lielo vēderu!”  vai “Kaspars trīs gadu laikā kļuva par menedžeri, kamēr es pēc pieciem gadiem aizvien vēl strādāju tajā pašā amatā un neesmu pakāpies pa karjeras kāpnēm!”.
Realitātē, mums katram ir savi mīnusi un nepilnības. Pat ja kāds sākotnēji šķiet krietni veiksmīgāks vai izskatīgāks par mums, šai personai arī ir savi trūkumi par kuriem viņš mēdz uztraukties gluži tāpat kā tu!  Nav perfektu cilvēku un labākais, ko mēs varam darīt, ir ieskatīties spogulī un novērtēt to atspulgu, ko mēs redzam, lai arī kāds tas būtu. Koncentrējies uz saviem plusiem un domā, kā tos pārvērst par tavu panākumu atslēgu, jo mēs visi esam unikāli un katrs esam lielisks pa savam.

Par  šo es runāju arī savā Instagram postā šeit.

Nesamierinies ar mazumu.

Visai bieži mēs samierināmies ar darbu, kas mums nepatīk, jo mums par to labi maksā, vai ar attiecībām, kuras sen vairs nerada nekādu prieku, draudzējamies ar cilvēkiem, kuri mūs neapmierina, jo gluži vienkārši, baidāmies zaudēt kompāniju utt.  Mirklī, kad samierinies ar lietām, kas tevi neapmierina, tu zaudē vairāk enerģijas nekā gūsti atpakaļ. Samierināšanās ar nepiemērotiem apstākļiem nav to visu pūļu vērts.

Ja Tev prātā nemitīgi iezogas doma, ka noteikti varētu būt kas labāks par šo, tad, visticamāk, tu samierinies ar sev nepiemērotiem apstākļiem vai cilvēku. Mierinājumam – tur pasaulē noteikti atradīsies kas labāks! 🙂

Sāc novērtēt pat mazumu.

Toksiska domāšana, ko mūsos iedzen mūsdienu mediji ir tas, ka laime slēpjās tikai tur, kur mēs neesam vai tajā, ko vēl nespējam atļauties, taču tā nav taisnība! Latviešiem ir teiciens: “Katrs pats savas laimes kalējs!”, kam ir dziļāka jēga un nozīme, nekā ikdienā to apzināmies.  Sāc novērtēt to, kas Tev ir, jo kāds cits par to var tikai sapņot. Novērtē apģērbu, kas tev ir mugurā, cilvēkus, kuri  ir tev blakus, lietas, kas tevi dara laimīgu un pats galvenais, personu, kas tevi radīja šajā pasaulē!

Laime nav neaizsniedzams jēdziens. Tā ir tepat mums jau blakus! Ja šķiet, ka laimīgs būsi tikai tad, kad būsi ieguvis  noteiktu finansiālu stāvokli, amatu vai pozīciju dzīvē, tad tā nav. Iegūsi to pēc kā tiecies un prasības tikai augs, šo laimi atliekot atkal līdz jauna mērķa iegūšanas mirklim, pārvēršot to par apburto apli. Laime var slēpties kaut tik mazos niekos, kā tas, kā tavi tuvinieki smaida komunicējot ar tevi vai cik skaisti smaržo ziedošu ceriņu krūms. Laime slēpjas attieksmē nevis lietās.

Tiecies pēc veselīgām attiecībām. 

Norobežo sevi no cilvēkiem, kuri liek tev justies nepilnvērtīgam vai slikti par to, kāds tu esi. Tavas uzmanības un laika vērti cilvēki ir tikai tie, kuri motivēs tevi attīstīties, neliekot procesa laikā justies slikti par to kāds esi vai kur tu šobrīd dzīvē atrodies. Veselīgas attiecības balstās uz savstarpēju cieņu, ja tās nav – bēdz!

Iemācies pateikt nē. 

Šī bija viena no manām visgrūtākajām dzīves mācībām, jo nereti sev uzspiedu paciest cilvēkus vai darīt lietas, kuras šķietami bija jādara, lai es nākotnē būtu veiksmīgāka. Vai šīs lietas man jebkādi palīdzēja? Nē! Tās tikai sagrāva manu mentālo stāvokli, jo ilgstoši darot to, ko tu nevēlies tu sevi pakļauj iespējai izdegt vai ierauties mentālās slimībās, jo ilgstoši jūties neapmierināts par savu dzīvi. Pat ja ieguvu kādus mazus bonusus no visa padarītā, tas tāpat neatspēkoja to, ko biju zaudējusi.

Nosaki robežas. 

Nosakot veselīgas robežas tu patiesībā panāc to, ka tiksi mazāk ierobežots. Skaidri definējot savas robežas un vajadzības, tu netikai iegūsi cieņu pret sevi no apkārtējiem, bet arī iemāci viņiem kā pret tevi attiekties.  Kad cilvēks ir skaidri definējis savas nepieciešamības, rodas arī abpusēja cieņa vienam pret otru, jo nav iemesla vairs norobežoties, kad kaut kas tiek pārkārpts vai neievērots, kamēr tā otra persona par šīm vajadzībām nemaz nav zinājusi.

Dzīvē noteikti atradīsies kāds, kurš šīs robežas gribēs graut, tomēr esi pārliecināts par sevi un atceries divus iepriekšējos punktus – “nesamierinies ar mazumu” un “iemācies pateikt nē”!

Seko savai sirdsbalsij. 

Mums katram ir kāds dzīves mērķis, lietas kuras vēlamies sasniegt vai sapņi, kurus vēlētos realizēt. Seko šai sirdsbalsij un darbojies lietās, kas tevi dara laimīgu. Kad cilvēks dara to, kas viņam patīk, viņš ne tikai kļūst krietni produktīvāks, bet arī laimīgāks un panākumi sāk sekot paši, ja vien turpini sevi attīstīt, neatkarīgi no apstākļiem.

It viss mūsu dzīvē sākas ar mums pašiem, ar mūsu attieksmi pret lietām, cilvēku un darbu. Mūsu panākumu veiksmes atslēga vai laimes sajūta nekad nav bijusi atkarīga no citiem cilvēkiem vai mantām. Sāc apzināties, ka vienīgais, kas var radīt tevi laimīgu vai veiksmīgu noteiktā jomā esi vien tu pats. Šī apziņa ne tikai atvieglos tavu dzīvi, bet ļaus tev vairāk novērtēt arī to, kas tev jau ir!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *