Kāpēc grāmatai būtu jākļūst par tavu labāko draugu

 

Grāmatas nereti tiek nenovērtētas vai aizmirstas mūsdienu tehnoloģiju vidē. Jebkurai jomai un specifikācijai ir pamācību grāmatas, taču tās aizvietot sāk  interneta videoklipi, podcasti  un blogi. Ļauj man paskaidrot, kāpēc grāmatas aizvien nespēj aizvietot neviena alternatīva:

 1. Grāmatu lasīšana uzlabo komunikācijas un pārliecināšanas spējas.
  Grāmatu lasīšana ilgstošā laika periodā papildinās tavu vārdu krājumu.  Savukārt spēja izteikties ar plašākiem teikumiem un sarežģītākiem terminiem, un frāzēm ne tikai liks tev izklausīties inteliģentākam un profesionālākam, bet arī attīstīs pārliecināšanas spējas, jo palīdzēs saistošāk un argumentātāk izteikties par konkrētu notikumu vai problēmu.
 2. Vislabākais mācību materiāls.
  Kaut tiek piedāvātas alternatīvas, un sev nepieciešamo informāciju vari atrast internetā, grāmatas aizvien piedāvā vispilnīgāko un uzticamāko informāciju, ja meklē pamācību materiālu sev interesējošā nozarē.  Kaut var šķist, ka pamācošu videoklipu skatīšanās varētu būt ērtāka un efektīvāka nodarbe , tā tāpat nebūs pilnvērtīga. Grāmatas ietver krietni vairāk noderīgu informāciju , nekā jebkura šobrīd pieejamā alternatīva.
 3. Attīsta kritisko domāšanu.
  Kritiskā domāšana ir ļoti nepieciešama prasme cilvēka ikdienā, it īpaši saskaroties ar tik lielu informācijas kvantumu, kā mūsdienu interneta vidē. Lasot grāmatas tu domā un apstrādā informāciju veidā, kādu nekad neigūsi, piemēram, skatoties televīziju. Jo vairāk tu lasi, jo vairāk sāc izprast detaļu un faktu nozīmi, sāc kritiskāk vērtēt informācijas patiesumu utt.
 4. Attīsta radošumu. 
  Radošums ir viena no  īpašībām, kura visai bieži ir nepietiekami novērtēta. Jebkura nozare un profesija pieprasa kaut nelielu radošuma pieeju, lai uzlabotu darba kvalitāti vai darba vidi. It īpaši mūsdienās, kad internets ir pārpludināts ar dažādu jomu pārstāvjiem un uzņēmumiem, ir jāatrod veids, kā starp visiem izcelties. Ja esi fotogrāfs, nepietiks, ka taisīsi visiem tik ierastus un simtiem reižu redzētus portretus, ir nepieciešams kaut kas jauns, lai piesaistītu potenciālu klientu uzmanību. Piemēram, es labprāt algotu kāzu fotogrāfu, kurš nevis uztaisīs man tipiskas skaistumbildes manā kāzu vakarā, bet būs piedomājis un izrādījis iniciatīvu, un uztaisījis lieliskas bildes jau gatavošanās laika posmā. Piemēram, iemūžinājis gredzenu kalšanas procesu, kleitas izvēli, jebšu jebko tādu, kas šo fotogrāfu atšķirtu no citiem.  Turklāt radošums ir nepieciešams ne tikai radošajās nozarēs – lai izgudrotu jaunu tehniku, radītu biznesu vai programmu, ir jābūt gana radošam, lai pie šīs idejas nonāktu un sniegtu papildus bonusu, kas tavu produktu atšķirtu no citiem.
 5. Uzlabo koncentrēšanās spējas.
  Visticamāk arī tu sevi esi pieķēris darām vairākas lietas vienlaikus:  gatavojot ēst, skatoties telefonā, klausoties televīzijas pārraidi utt. Vairāku lietu darīšana vienlaikus ne tikai ilgstošā laika posmā uzdzen papildus stresu, bet arī samazina tava darba produktivitāti. Lasot grāmatu tu koncentrējies tikai uz vienu lietu un pēc noteikta laika pats būsi pārsteigts, cik lielā mērā var uzlaboties tava spēja koncentrēties, vien lasot grāmatu kaut vai 20 minūtes dienā.
 6. Grāmatu lasīšana padara empātiskāku.
  Empātija ir lieliska īpašība un prasme, kura nepiemīt visiem. Spēja iejusties cita ādā, izprast viņa domas un jūtas, ne tikai uzlabos tavas attiecības ar līdzcilvēkiem, bet var lieti noderēt, ja esi biznesmenis un centies iegūt biznesa partnerus utt. Grāmatu lasīšana ir process, kurā izdzīvo svešu dzīvi caur cita acīm. Tu izjūti dusmas, skumjas, prieku, vien lasot, kā dzīvi izdzīvo iedomu tēls. Un darot to ilgāku laika posmu, šo apjausmu, kā varētu domāt un justies cits cilvēks, spēsi attiecināt arī uz reālām personām sev apkārt.
 7. Grāmatas tevi padara par interesantāku sarunu biedru.
  Grāmatu burvība ir tajā, ka to ir tik daudz un par dažādiem tematiem! Un jo vairāk lasīsi, jo vairāk spēsi diskutēt par dažādām jomām.  Kuram gan nepatīk sarunu biedrs, kurš spēj plaši diskutēt par vairākām tēmām, nevis aprobežojas tikai pie vienas konkrētas?
 8. Grāmatas var uzlabot morālās vērtības.
  Ne velti es skolas laikā teicu, ka citi mācās fiziku no fizikas grāmatām, es mācos dzīvi no fantāzijas grāmatām.  Lasot par citu pārdzīvojumiem un problēmām, tu ne tilkai iemācies atšķirt labu pieeju vai ideju no sliktas, bet vari arī veidot stratēģiju, kas labāk varētu strādāt dažādās situācijās. Atceries, ka pat tad, ja grāmatas sižets ir izdomāts, grāmatā tāpat ir autora pieredze, uzskati un zināšanas no kā vari mācīties un iegūt pieredzi.
Featured photo: Maclean’s

 

 

One Comment on “Kāpēc grāmatai būtu jākļūst par tavu labāko draugu”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *