Kā nospraust mērķus un motivēt sevi tos sasniegt

Sapņot par visām lietām, kuras tu varētu sasniegt ir vieglāk nekā tās realizēt. Tomēr ir tik elementāri sapņot par skaisto rezultātu nekā riskēt ar vilšanos, ja kaut kas neizdodas. Varam tās saukt par bailēm vai slinkumu, kas reizēm ietekmē mūsu darba produktivitāti, taču lai arī kāds būtu iemesls, tam nevajadzētu mūs ietekmēt. Iepazīsties ar pāris risinājumiem, kā palielināt savu veiktspēju, motivējot iesāktos darbus novest līdz galam.

Pieraksti savus mērķus

Sāc ar mazumu, pierakstot savas idejas uz lapas, plānotājā vai kaut vai telefonā. Kad esi pierakstījis visus savus mērķus, centies izanalizēt, kāpēc tev tie ir svarīgi. Noteikti svītro laukā visas lietas, kuras esi pierakstījis saņemot spiedienu no apkārtējiem, ja tādas ir tavā sarakstā. Atceries, ka jebkuru lietu tu dari sev un izdzīvojot citu ieceres par savu dzīvi, nekad nejutīsies laimīgs. Atlikušās idejas sarindo pēc prioritātes un lielāku uzmanību noteikti pievērs tām lietām, kuras tevi darītu laimīgu vai ilgtermiņā atmaksātos visvairāk.

Pierakstot mērķus spēsi vienmēr tos paturēt acu priekšā un atgādināt sev par to svarīgumu. Centies mērķus nodefinēt pēc iespējas precīzāk, piemēram, gribu sakrāt naudu nevis telefonam, bet piemēram Samsung S8. Kamēr domas ir brīvi klaiņojošas tikai galvā, tās vēl nav ieņēmušas savu vietu.

Uzraksti visus iemeslus, kāpēc vēlies šos mērķus sasniegt

Šis ieteikums var šķist muļķīgs, taču, ja pierakstīsi visus iemeslus, kāpēc tas tev ir svarīgi un ko tu vēlies no tā sagaidīt, varēsi sekot līdzi vai ieguldītais darbs tiešām atmaksājas. Piemēram, ja tavs mērķis ir nomest svaru un tā iemesli formulējami aptuveni šādi: “Lai uzkāptu uz piekto stāvu bez aizelšanās“, “lai ielīstu biksēs, kuras nopirku pagājušajā vasarā“, “lai izstaigātu piemājas dabas taku bez liekas piepūles” utt., varbūt, progresu nemanīsi vizuāli, taču sajutīsi to, salīdzinot uzrakstītos iemeslus ar esošajiem rezultātiem. Reizēm mēs nespējam saskatīt ieguvumus, kurus gūstam pēc ieguldītā darba, tāpēc iemeslu pierakstīšana palīdzēs sekot tavam rezultātam un motivēt sevi turpināt iesākto.

Ierīko sev plānotāju un nosaki konkrētus datumu

Es ieteiktu izmantot plānotāju nevis telefonā, bet gan vecās, labās taustāmās grāmatas veidolā. Telefons veic ļoti daudz funkciju, kā iemesla dēļ, paņemot to rokās, visticamāk, tu lielāku uzmanību pievērsīsi citām ierīces funkcijām, nevis plānotājam. Savukārt ierastās formas plānotājs veic tikai vienu vienīgu funkciju, tādēļ ir ērtāk sevi pieradināt veikt tajā ierakstus, nēsāt to sev līdzi un sekot līdzi tā saturam.

Plānotājs ir nepieciešams, lai tu, pirmkārt, spētu organizēt savu brīvo laiku, otrkārt, nospraužot datumus, kad savas iecerētās lietas tev ir jāpaveic, rosināsi sev lielāku motivāciju tās izdarīt. Atceries, ka nekas no zila gaisa nekrīt, pierakstot līdz kurama datumam darbi jāpaveic, disciplinēsi sevi iesāktās lietas novest līdz galam.

Noteiktu periodu beigās tu vari atskatīties uz savu rezultātu un analizēt veikumu. Saprast, kas ir izdevies un kas nē, ko varētu darīt citādāk un ko vārētu uzlabot.

“Ieskaties visām savām atrunām acīs”

Vai tu tiešām esi pārāk piekusis, lai mācītos jaunas lietas, vai patiesībā tu tikai meklē atrunas, lai noskatītos kārtējo romantisko filmu? Aizliedz sev meklēt atrunas, lai lietas nedarītu. Kad tu ļauj sev slinkot, tu to rosini par ieradumu sev lietas atlikt uz vēlāku.  Kolīdz tu būsi pāris reizes piespiedis sevi strādāt mirkļos, kad prātā iezogas slinkums, šāda problēma vairs neradīsies turpmāk, jo būsi atradinājis sevi no atrunu meklēšanas. Visgrūtāk ir darbu iesākt, taču, kad esi to sācis, turpmākais veiksies krietni vien vieglāk. Ja tu pats ticēsi savām atrunām, tu nekad nemainīsies.

Tā ir vislielākā prasme dzīvē, ieskatīties sev acīs un pateikt taisnību.

Photo credit: eLearning Industry

Neļaujies bailēm 

Šis ir punkts, kura dēļ daudzu cilvēku sapņi paliek tā arī neizsapņoti. Nemitīgās domas par:  “Ko teiks citi?”, “Ja nu man nesanāk?” “Varbūt ir kas labāks, ko iesākt?”. Uz to ir ļoti vienkārša atbilde –  “Kamēr nepamēģināsi, nekad nezināsi!” Ļaunākais, kas var notikt ir tas, ka tev neizdosies, taču nu un? Nesanāca, nesanāca! No kļūdām mācāmies un nekļūdās tikai tie, kuri nemācās. Nebaidies no rezultāta, kamēr neesi sācis neko darīt, lai pie tā tiktu. Atceries, ka lai arī kāds būtu gala iznākums, tu jebkurā gadījumā būsi ieguvējs! Pat ja rezultāts neiznāks tāds, kāds bija iecerēts, tu jebkurā gadījumā esi guvis vērtīgu mācību, pierādījis sevi daudzās jomās un būsi gatavs ar jaunu sparu strādāt lietās, kuras veiksies tev labāk.

Atalgo sevi

Uzraksti mazākus punktus, kuri tev jāsasniedz, lai realizētu savu sapni. Sasniedzot katru mazo punktu, atalgo sevi ar kaut ko sev patīkamu. Dodies pārgājienā, uz SPA, ceļojumā vai kaut vai iepriecini sevi ar šokolādes tāfelīti. Nosvini to, ka esi sasniedzis tās lietas, kas tevi virza uz galveno mērķi.

Sāc ar mazumiņu

Ne vienmēr ir jāsāk viss ar lieliem soļiem un rekorda ātrumu. Arī mazas lietas par kurām ikdienā, iespējams, neaizdomājamies, var rosināt tevi tuvoties izvirzītajiem mērķiem.

Ja tavs mērķis ir nomest svaru, tad tā vietā, lai brauktu ar liftu, izvēlies kāpnes,  izkāp ārā vienu pieturu ātrāk utt. Šo būtību var attiecināt uz visiem mērķiem. Ja vēlies kaut kam sakrāt naudu, tad sāc kafiju nesāt līdzi termosā nevis pērc Narvesenā, ja vēlies uzrakstīt grāmatu, novēro cilvēkus un analizēt viņu runasveidu, kustības un iegaumē tās, lai varētu personas savā darbā radīt reālākas un ticamākas utt.

Ja nespēj iedomāties par niansēm, ko mainīt savā uzvedībā, motivē sevi, izkopējot bildes vai iegādājoties lietas, kas tev nemitīgi katru dienu atgādinās par tavu mērķi. Esi radošs!

Atceries, ka, piepildot savus nospraustos mērķus, pats jutīsies labāk, jau ar to vien, ka tevi nemocīs doma “kas būtu, ja būtu”. Nebaidies no neveiksmēm, jo mēs nevaram būt izcili pilnīgi it visā. Pat ja kaut kas neizdosies, vismaz zināsi, kā rīkoties citādāk nākotnē. Pārtrauc sapņot un vienkārši rīkojies, jo tikai tā tu tiksi pie lieliskiem rezultātiem!

 

Featured photo: TED

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *