Kā strīdēties gudri

Viedokļu nesaskaņas nereti kļūst par lielu problēmu jebkurās attiecībās, neatkarīgi vai tās rodas draugu lokā, ģimenē vai profesionālajā jomā. Par spīti tam, strīdi ne vienmēr ir jāuztver kā problēmu un attiecību enkuru. Jebkuras nesaskaņas var pārvērst par produktīvu diskusiju bez viedokļa apmaiņas augstos balss toņos un to var uzskatīt par iespēju izzināt otru cilvēku, un ieguvumu attiecībās.

Lai strīdus pārvērstu par produktīvu sarunu, ir daudz kas jāievēro un jāapgūst, lai vārds “strīds” vairs nekļūtu par lielām galvassāpēm un, iespējams, iemesliem kāpēc tiek pārtrauktas attiecības vai draudzības. Turpmāk es jūs iepazīstināšu ar lielākajām kļūdām, ko pieļaujam konflikta laikā un kā no tām izvairīties.

Nespēja nodalīt emocijas no saprāta.

Bieži vien mēs strīdus pārvēšam par savu antipātiju atzīšanas mirkli. Pasakām nejaukas lietas, kuras vēlāk, iespējams, nožēlojam, aizskaram otru cilvēku bez noteikta pamata, jo tajā mirklī esam ļāvušies emocijām nevis domājuši ar veselo saprātu. Šeit ir tikai viens risinājums, kurš ir visgrūtāk realizējams praksē – nestrīdies kamēr esi uzvilcies. Saņem aizskarošu e-pastu? Sēdi uz rokām, lai arī kā pirksti niezētu atbildēt. Saglabā vēsu prātu un centies mierīgi tikt galā ar radušos situāciju, jo ļaujoties emociju izvirdumam vari tikai kļūt pats par zaudētāju, kad pazaudē sev svarīgus kontaktus.

Strīdu uztveram par debatēm, kurās jāuzvar.

Visbūtiskākā kļūda, ko vairums cilvēku pieļauj, ir tas, ka  uzskatām, ka jebkurā konfliktā mums ir jāgūst pārsvars un jāuzvar, pierādot savu taisnību. Taču patiesībā, jebkurš strīds rodas viedokļu atšķirības dēļ un šīs atšķirības būtu jāuztver kā iespēju otru cilvēku labāk iepazīt.  Tā vietā, lai pārmestu, ka otra pusīte nerīkojas tā kā tu vēlētos, paskaidro viņam, kāpēc tas tev ir būtiski. Uzzini arī viņa viedokli šajā jautājumā, izziniet savas kļūdas un meklējiet risinājums tam, lai turpmākā sadzīve kļūtu patīkamāka un vieglāka.

Atceries, ka ikviena cilvēka rīcībām ir kāds pamatojums, kuru viņš balsta uz kāda veida loģiku, ne vienmēr tev ir jāpiekrīt šai loģikai, bet tu vari censties to saprast.  Esi empātisks un centies izzināt otras puses viedokli, domāšanu un rīcības iemeslus. Piemēram, ja tevi aizskar tas, ka draudzene pārāk bieži citiem stāsta kādas nianses par tavu privāto dzīvi, parunā un izstāsti savu sašutumu. Uzzini kāpēc viņa tā rīkojas, jo, iespējams, draudzenei tas nebūt neliekas tik sensitīvi un privāti cik tev. Vai, ja tu uzskati, ka otrā pusīte velta tev pārāk maz uzmanības vai nedāvina pietiekami daudz ziedus, tad izrunājies un netaisi skandālus.  Tā vietā, lai konfliktu sāktu kā pārmetumu, mierīgi pavaicā kāpēc tā ir, kā viņš raugās uz šādām lietām, jo, iespējams, viņam iepriekš ir bijusi citādāka pieredze un viņš nemaz nav radis otru cilvēku apdāvināt un pievērst lielāku uzmanību, vai gluži pretēji, viņš nav vēlējies atzīt, ka patiesībā nespēj atļauties tāda veida lutināšanu. Lai arī kāds būtu iemesls, pirms pārmet otra cilvēka rīcības, centies izzināt arī viņa perspektīvu.

Tā vietā, lai norādītu uz citu mīnusiem un pieprasītu savu taisnību, centies izzināt cilvēku rīcības, nonākt pie kopsaucējiem, kas sniegtu labumu abiem. Turklāt atceries, ka ar šādu sarunu panāksi krietni vairāk, jo spēsi izzināt otra cilvēka viedokli dažādos jautājumos un argumentēti, loģiski spēsi arī izklāstīt savu nostāju par kuru šis cilvēks, iespējams, pat nezināja vai neaizdomājās. Šāda strīda pieeja prasa arī pacietību, lai neizplūstu nesakarīgā aurošanā, kā arī pacietīgu rezultātu gaidīšanu. Jāatminas, ka vienreiz izsakot savu viedokli, nevaram gaidīt, ka viss tūlītēji mainīsies jau pēc vienas diskusijas vien, taču šāda pieeja noteikti tikai uzlabos savstarpējās attiecībās.

Jebkurā problēmā ir divi vainīgie.

Cilvēkiem ir grūtības saskatīt savus mīnusus, bet viņi lieliski spēs raudzīties citiem uz pirkstiem un izcelt jebkuras nedienas.  Viena no būtiskākajām kļūdām, ko mēs pieļaujam strīdoties, ir redzēt tikai savu taisnību un sevi pašu kā cietēju, un reizēm akli nevēlamies uzklausīt otras personas perspektīvu noteiktajā tēmā.

photo credit: colourbox
photo credit: colourbox

Lai arī cik nopietns ir konflikts, noteikti ir kādas nianses, kurās tu pats varētu rīkoties savādāk, lai no konflikta varētu izvairīties. Kā piemēru varētu sniegt savu pieredzi apmeklējot interešu pulciņu, kurā man tik neganti  gribas skaļi paust savu neapmierinātību daudzās lietās, kad redzu vadības neizdarību. Taču raugoties atkal uz visu no malas, cik daudz es pati esmu darījusi, lai šo problēmu nebūtu?  Ja mani neapmierina, ka vadība nespēj sakārtot mēģinājumus vai noturēt savu autoritāti, cik daudz es pati esmu palīdzējus noturēt šo autoritāti un kārtību, ja vien to daru, kā tikai skaļi vadības līderību apšaubu un disciplīnu mēģinājumos neievēroju? Vai es esmu centusies iepriekš mierīgi savu neapmierinātību izteikt kā ieteikumus turpmākajām rīcībām nevis izcēlusi kā neizdarību līdz šim? Šis sasaucas arī ar nākamo punktu.

Ko tu vēlies panākt no konflikta?

Kāda mērķa vadīts tu vēlies izrunāt esošās nesaskaņas?  Vai tu vēlies, lai cilvēks mainītu kādas būtiskas lietas, vai arī tev emociju iespaidā gribas liet visu žulti otram cilvēkam pār galvu? Vai esi darījis visu, lai pats novērstu sasāpējušo situāciju? Vai esi domājis arī par savām kļūdām un neizdarību? Šie ir tikai daži jautājumu, ko mums vajadzētu uzdot sev pašiem pirms uzsākam konfliktu ar kādu citu.

Ir svarīgi apzināties, ka strīds nav karstuma pārņemta izbļaustīšanās, bet iespēja rast atrisinājumus sev nevēlamai situācijai. Pirms paud savu sasāpējušos situāciju, padomā, kā pats sarunu vari veidot produktīvāku un nebaidies atzīt arī savas kļūdas.

Nebaidies no kritikas!

Nereti strīda laikā, saruna var pagriezties pret tevi pašu. Ja cilvēks sāk paust pārmetumus par tavām rīcībām, nemeties tās attaisnot, bet uzklausi! Kritiku nav jāuztver kā aizvainojumu, bet gan iespēju uzlabot savu saskarsmi ar cilvēkiem nākotnē. Esi kritisks pats pret sevi un nebaidies atzīt arī savas kļūdas, jo mēs neviens neesam perfekts un visi reizēm pieļaujam kļūdas! Uzskati to par ieguvumu iepazīt pašam sevi un attīstīties.

Lai arī cik vēsu prātu mēs saglabātu un, lai arī cik objektīvi censtos raudzīties uz lietām, strīdi nekad nav patīkami. Taču tie nebūt nav jāuzskata par traģēdiju un kaut ko tādu, kas bojā savstarpējās attiecības. Ar pareizo pieeju, mēs varam tikai uzlabot savstarpējo komunikāciju ar citiem.

Visbiežāk strīdi kļūst par neauglīgu sarunu tikai tāpēc, ka baidāmies atzīt savas kļūdas vai jūtamies pārāk ērti cietēja lomā. Atminies, ka ikviens no mums baidās būt nesaprasts un sāpināts, taču, lai no tā izvairītos, vienīgais risinājums ir lietas izrunāt un uzklausīt vienam otru. Ceru, ka šie ieteikumi tev noderēs un ja tev ir kas piebilstams, droši vari ar to dalīties komentāros!

featured image: Taurus man secrets

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *