Iemesli kāpēc sākt rakstīt privāto dienasgrāmatu

Featured image: BikeRadar

Kādu laiku atpakaļ savā Facebook laika joslā pamanīju videoklipu par to, kā sieviete nopirka izsolē svešu dienasgrāmatu un dalījās ar tās saturu, un savām emocijām, šādu privātu tekstu lasot. Man par pārsteigumu, videoklips mani patiesi uzrunāja. Galvā radās nelāga vēlme izlasīt svešu dienasgrāmatu, un vēl lielāka vēlme sākt to rakstīt pašai. Un tā nu ir sanācis, ka pavisam neierasta videoklipa dēļ, es sāku dokumentēt savu dzīvi. Kaut ir pagājis tikai nedaudz vairāk kā  mēnesis kopš rakstu dienasgrāmatu, jau esmu novērojusi pāris pozitīvas iezīmes, ko šāda nodarbe rosina. Tāpēc vēlējos ar tām padalīties arī ar jums!

Papildina vārdu krājumu un uzlabo radošo domāšanu

Līdz šim esmu bieži ieteikusi cilvēkiem rakstīt blogu, jo nepārtraukts rakstīšanas process ar laiku piespiež meklēt sinonīmus, citus izteicienus un jaunus terminus, ar ko papildināt vienveidīgo tekstu. Taču rakstot dienasgrāmatu, es nonācu pie muļķīgas atskārsmes, ka ne vienmēr savs viedoklis vai skatījums uz konkrētām lietām ir jāpublisko internetā. Tik pat labi visu to pašu pozitīvo, ko gūsti no bloga rakstīšanas procesa, vari iegūt rakstot arī dienasgrāmatu.  Sākotnēji mani dienasgrāmatas ieraksti bija sausi un konkrēti, taču ar laiku es tajos iepinu vairāk emocionālās sajūtas, dokumentēju arī idejas, vēlmes un sapņus. Ieraksti ar katru reizi sāka kļūt aizvien radošāki un personiskāki. No vienkāršas lietu dokumentēšanas, tas pārtapa par veselu ideju gūzmu un sapņu aprakstu.

Disciplinē sevi

Man disciplīna šķiet kā lamuvārds. To noteikti varēja novērot  manā iepriekšējā blogā, kad katru reizi solīju publicēt rakstus konkrētos laikos, bet vēlāk sāku slinkot un datumus atlikt. Pirmo reizi, rakstot dienasgrāmatu, es sāku sevi patiešām disciplinēt, noliekot sev prātā noteikumu, ka man noteikti jāveic par katru dienu ieraksts, neatkarīgi vai to rakstīšu vakarā, vai no rīta. Atzīšos, ka esmu jau pa reizei noslinkojusi, taču pārsteidzošā kārtā es tiešām esmu apņēmīgi turpinājusi iesākto.

Motivē sasniegt mērķus

Ko līdz es savas vēlmes esmu uzrakstījusi uz papīra, man rodas papildus stimuls tās paveikt. Tiesa gan, vēl neesmu sapratusi vai mērķu pierakstīšana sniedz smadzenēm papildus signālu tos paveikt, vai mani tomēr stimulē kauna sajūta, ka kādreiz lasīšu un vilšos, cik ātri nolaidu rokas tā arī neko nesasniegusi. Lai nu kas arī būtu tam par iemeslu, jāsaka, ka dienasgrāmatas rakstīšana man palīdz sasniegt savas vēlmes.

Rosina emocionālo līdzsvaru un empātiju

Pamanīju, ka mirklī, kad savus pārdzīvojumus es uzrakstu uz papīra, es sāku justies atvieglotāka.  Mirkļos, kad ej cauri grūtībām ar kurām nevēlies dalīties ar citiem, to pierakstīšana arī var palīdzēt.  Protams, rakstīšana neaizstās komunikāciju ar cilvēku, taču tā noņems papildus slogu no pleciem. Turklāt, rakstīšanas procesā novēroju, ka šādu situāciju dokumentēšana palīdz man justies ne tikai mierīgākai, bet arī palīdz izanalizēt, kāpēc tāda situācija radās, kā es varēju rīkoties citādāk utt.

Dienasgrāmatas rakstīšana rosina arī empātiju pret taviem līdzcilvēkiem. Atskatoties uz notikumiem atpakaļ, tu vairāk sāc saprast līdzcilvēku reakcijas un pārdzīvojumus, saproti, kā labāk varētu dažādas situācijas risināt un, kā citādāk varētu veidot saskarsmi ar cilvēkiem, lai tā turpmāk būtu veiksmīgāka.

Uzlabo komunikācijas spējas

Daudziem šis punkts, noteikti, liks saraukt uzacis. Kā rakstīšana var uzlabot komunikācijas spējas, ja es rakstot ar nevienu nerunāju? Man patīk nereti teikt, ka ne viens vārds nav izsacīts, līdz tas nav uzrakstīts, jo runāšana ir vārdu savārstījuma skaļas pateikšanas process. Bez liekas pārdomas mēs izsakām uz reiz, kas notiek galvā, taču uzrakstot to visu, mēs pieliekam klāt būtiskas detaļas un argumentus, noformējam domu skaidrāku un ticamāku. Rakstīšana iemāca mums koncentrēt domas un tās strukturēt, piemeklēt atbilstošākos vārdus un argumentus.

Pirms es sāku rakstīt blogu, man bija bail teikt kaut ko skaļi, taču rakstot es iemācījos nebaidīties no sava viedokļa un spēt to pamatot. Līdz ar to es veiksmīgi spēju arī ikdienā izsacīt un iestāties par savu viedokli.

Ir lērums daudz iemeslu, ko es spētu nosaukt, lai motivētu kādu sākt rakstīt savu privāto dienasgrāmatu, jo šķietami muļķīga nodarbe var rosināt daudz pozitīvu iespaidu. Lai gan, lai par to pārliecinātos, tas būtu jāizmēģina pašam. Izaicini sevi un pārliecinies par to, cik daudz laba vari gūt vien rokās biežāk paņemot papīru un pildspalvu!

 

Featured image: BikeRadar

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *