Minimālisma dzīvesveids

Stereotipiski miniminālisms var izklausīties kā bieds – dzīvošana koka mājā bez elektrības, ūdens un jebkādiem sakariem ar ārpasauli, un, iespējams, šādi cilvēki ar šādu dzīvesveidu arī pastāv, taču minimālismam nav obligāti jākļūst tik kategoriskam. Minimālisma dzīvesveids ir domāšanas veids, kad Tev nav nepieciešamas tik daudz mantas, lai apmierinātu savas vēlmes. Respektīvi, minimālisti iztiek ar krietni mazāku apģērbu, mēbeļu, dekorāciju vai mantu daudzumu savos mājokļos nekā vairums cilvēku. Viņu mājokļa interjers būs krietni organizētāks un pēc skata sakoptāks, jo šajos mājokļos ir vismaz uz pusi mazāk  mantu, kuras organizēt.

Kas ir minimālista dzīvesveids? 

Tas ir domāšanas un dzīves stils, kad pats apzinies, ka tev nav nepieciešamas daudzas mantiskas vērtības, lai nodrošinātu savu eksistenci. Minimālisti patur tikai tās lietas, kas viņiem ir nepieciešamas un nes kādu vērtību vai nozīmi dzīvē. Respektīvi, minimālists var iztikt ar 30 apģērbu gabaliem un 3 kurpju pāriem, jo tās ir lietas, kas viņam ir nepieciešamas, piestāv un liek justies komfortabli. Viņš nesniedzas pēc ārišķīgas sevis pašizpausmes, tādējādi ieekonomē ļoti daudz naudas. Tas pats attiecas arī uz mantām un dekorācijām. Vai esi aizdomājies cik daudz no Tavām mājas dekorācijām patiesībā nesniedz jebkādu stāstu vai vērtību Tev? Vai tās tur ir tikai skaistuma dēļ, jo piestāvēja pie paklāja?

Kāpēc atbrīvoties no savām mantām? 

Jau no mazotnes mūs māca tiekties pēc labākā. Reklāmas apbur ar ideju par skaistu mājokli, modernu apģērbu un citām lietām, kam ik gadu tērējām ļoti lielu daļu no saviem finansiālajiem ienākumiem. Lai arī šķietami, šīs ārišķīgās skaistuma izpausmes mums sniedz kādu prieku un baudu, dziļi sirdī apzināmies, ka nekādas mantiskas vērtības mums nespēj aizstāt laimi un prieku.

Ja spējam paši apzināties, ka mantās neslēpjas laime un tās patiesībā tikai ikdienā lieki piegružo mūsu prātu, tad kāpēc tās vēl glabāt un krāt?

 

Kāpēc izvēlēties minimālista dzīvesveidu?

Apzinoties, ka ikdienā mums nav nepieciešams tik daudz mantu, cik daudz ar tām sevi apkraujam, mēs varam ietaupīt gan laiku, gan naudu, gan enerģiju. Pirmkārt, jau mazāk mantu nozīmē mazāk laika to organizēšanai un pārskatīšanai. Turklāt, apzinoties, ka mārketinga speciālisti veiksmīgi strādā pie tā, lai notirgotu Tev preces, kuras būtībā Tev nemaz nav vajadzīgas, ļaus Tev ietaupīt ļoti lielu naudas summu.

Ir svarīgi apzināties, ka realitātē mēs nekad nevarēsim būt moderni, jo modes industrijai tas nebūtu izdevīgi. Viņi vienmēr strādā pie tā, lai modes aktualitātes strauji mainītos un mēs aizvien vairāk naudas patērētu jaunām drēbēm un aksesuāriem, un tas ir kā nebeidzams cikls. Līdz ko būsi to sapratis, spēsi ieekonomēto naudu un savu enerģiju veltīt kam lietderīgākam.

Jāatminas, ka arī atbrīvojoties no lietām, kas mums nav nepieciešamas, mēs iegūsim arī vairāk vietas sev. Ko līdz mūsu privātā telpa nav pārbāzta, mums ir vieglāk fokusēties un domāt par mums būtisko. Mazāk mantas vai rūpes par tām, sniedz mums vairāk enerģijas, ko veltīt sev krietni nozīmīgākām lietām, kā ģimenei vai hobijiem.

Kā kļūt par minimālistu?

  1.  Sāc ar savu skapja saturu. Kritiski apskati sava skapja saturu. Cik no šīm drēbēm Tu esi vilcis pēdējās 90 dienās un cik no tām Tu vilksi turpmākajās 90 dienās?  Tās drēbes, kuras netiek nesātas atdod labdarībai. Ko līdz tavs skapja saturs kļūs vieglāks, Tavi rīti kļūs mazāk stresa pilni, jo skapī vairs atradīsies tikai tās lietas, kas Tev patiešām patīk.
  2. Dekorācijas.  
    Photo credit: Lifehack

    Bieži vien savu privāto telpu dekorējam ar lietām, kas nesniedz mums nekādu personisko pienesumu. Tādas dekorācijas novērš uzmanību no tām lietām, kuras patiesībā kaut ko vēsta par mums pašiem. Ar kritisku aci izej cauri  savai mājai un atstāj tikai tās dekorācijas, kas sniedz kādu vēstījumu par Tevi pašu. Ko līdz to būsi izdarījis, atstātās dekorācijas māju izdaiļos pavisam citādākā un krietni krāšņākā veidā.

  3.  Virtuve. Būsim reāli, mūsu omītes ar krietni mazāku virtuves aprīkojumu un iespējām bija krietni labākas pavāres nekā mēs paši! Daudzas lietas ar kurām mēs sevi apkraujam virtuvē, mums patiesībā nemaz nav vajadzīgas.
  4. Tērē naudu lietderīgi, pērkot to, kas Tev nepieciešams. Tas nenozīmē, ka Tev būtu jāpērk viss, kas ir lētāks, bet padomā pats pie sevis, kas patiesībā ir Tev tiešām nepieciešams un neskatoties uz tā vērtību – pērc! Nosacījums vienkāršs – galvenais, lai Tev tas tiešām būtu vajadzīgs un bez tā nevarētu iztikt.
  5. Pārskati savu plauktu saturu. Cik daudz nevajadzīgu žurnālu, papīru, pierakstu kalnus Tu esi krājis? Cik daudz no tā visa Tev patiesībā ir nepieciešams un cik daudz no tā visa Tu reāli arī izmanto? Atbrīvojies no liekā!

Minimālisms ir dzīvesveids, kas var pavērt daudz jaunu iespēju. Tāds dzīvesveids ļaus tev atbrīvot sevi no patērētāju sabiedrības tipiskajām kļūdām, palīdzēs ieekonomēt laiku un naudu, ko veltīt kam krietni lietderīgākam, kā arī palīdzēs atbrīvot prātu un enerģiju no visa nebūtiskā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *