10 veidi, kā uzlabot savu rakstīšanas stilu.

Photo credit: pixabay.com

Bieži cilvēki man vaicā, kā uzlabot savu rakstīšanas stilu, kā to padarīt tēlaināku, kvalitatīvāku un interesantāku. Vēl jo vairāk, kur un kā apgūt plašāku vārdu krājumu, vai kā labāk ieintriģēt lasītājus un gūt plašāku auditorijas uzmanību. Šeit būs mani 10 ieteikumi, kā uzlabot savu rakstīšanas stilu.

 1. Lasi grāmatas. Kad cilvēks lasa daudz grāmatas, viņš ne tikai attīsta savu iztēli, bet arī papildina savu vārdu krājumu, palielina savu pasaules redzējumu. Grāmatu lasīšana noteikti palīdzēs arī pašam domāt un rakstīt tēlaināk.
 2. Trenējies aprakstīt priekšmetus. Noliec sev priekšā, piemēram, krūzi un pacenties to aprakstīt. Kāda ir krūze? Vai tai ir osa? Vai tā izskatās jauna/nolietota? Varbūt tai ir apdruka? Iztēlojies tās īpašnieku, apraksti situāciju, kad tā tiek lietota vai nomesta utt. Par jebkuru situāciju un priekšmetu var izveidot veselu radošo darbu, attīsti savu iztēli, rakstot un mēģinot parastas lietas atdzīvināt radošā darbā.
 3. Ja vien neraksti akadēmisku rakstu, izvairies no pārāk biežas sarežģītu terminu izmantošanas.  Neatkarīgi vai domā rakstīt blogu, stāstu vai, varbūt, pat rakstu vietējai avīzei, tava potenciālā auditorija nevēlēsies vairākas stundas pavadīt pie vārdnīcu kalniem, lai tulkotu sarežģītus terminus. Izmanto viegli saprotamus vārdus un plūstošus teikumus, lai nezaudētu lasītāju interesi.
 4. Izmanto sinonīmus. Pārāk bieža viena un tā paša vārda izmantošana ir kā milzīga blokāde tavā darbā, kas lasītājam var šķist traucējoša, kā arī var mazināt teksta kvalitāti. Ja pamani, ka vienā teikumā vai tekstā pārāk bieži izmanto kādu vārdu, atver sinonīmu vārdnīcu, lai atrastu ar ko šo vārdu vari aizstāt. Tā ir pieejama arī internetā – Sinonīmu vārdnīca
 5. Izmanto salīdzinājumus. Lai lasītājam liktu vairāk iejusties darbā, izmanto piemērotus salīdzinājumus. Piemēram, ja apraksti biedējošu notikumu: “Viņš drebēja no bailēm kā trīcoša lapa kokā.” vai par politiku “Eksperti uzskata, ka jaunais likuma pants ilgstošā procesā rosinās sabiedrības sašutumu, gluži kā tas bija 2012. gada … valsts notikumos”. Jebkurā gadījumā, salīdzinājumu izmantošana nav obligāta, taču īstajā vietā izmantoti salīdzinājumi var palīdzēt lasītājam iejusties notikumā.

  Photo credit: thesweetsetup.com/
  Photo credit: thesweetsetup.com/
 6. Iepazīstini lasītāju ar pagātni.  Aprakstot kādu situāciju, veic izpēti par tās attīstību un rašanos. Pat, ja raksti par kādu sabiedrībai aktuālu tematu, ir jārēķinās, ka daži no potenciāliem lasītājiem ar šo situāciju var saskarties pirmo reizi, tāpēc ir nozīmīgi, lai rakstā būtu vismaz īss ieskicējums par iepriekšējiem notikumiem vai vēsturi.  Izņēmums ir, ja raksti radošo darbu, kurā pagātnes notikumi nav tik nozīmīgi, ja to trūkums netraucē iejusties stāsta darbībā vai varoņu emocionālajā pārdzīvojumā.
 7. Gramatika ir būtiska.  Kaut arī man pašai gramatika nereti sagādā galvas sāpes un jāatzīst, ka bieži rakstu nepareizi, taču gramatika ir nozīmīga, lai lasītājs vēlētos turpināt iepazīties ar teksta saturu. Ja tekstā trūkst vairāki komati, tas var ne tikai mainīt teikumu un teksta domu, bet arī ilgstošā procesā kaitināt un rosināt lasītāja vēlmi neturpināt teksta lasīšanu.
 8. Izvairies no sarunu valodas un žargonu lietošanas. Jebkurā rakstiskā tekstā, kura apmaiņa nenotiek draugu lokā, ir patīkami lasīt vairāk oficiālas un lietišķas valodas stila izmantojumu. Parasti ne grāmatās, ne arī blogos netiek izmantoti žargoni ar kuriem biežāk apmaināmies ikdienas sarunās, piemēram, “tas ir baigi cool”, “forši”, “ķipa” utt. Šādus žargonus vari izmantot tikai tad, ja tas atbilst tekstam un rosina tev vēlamo emocionālo noskaņu, ko sniegt lasītājam.
 9. Izglīto sevi un interesējies par dažādām sfērām nepārtraukti. Jo vairāk cilvēks ir informēts par vairākām lietām, jo interesantāks šķiet viņa viedoklis. Kad persona informē sevi un interesējas tikai par vienu konkrētu jomu, viedoklis kļūst visai aprobežots. Jebkurā situācijā var atsaukties uz dažādiem notikumiem un savādāka perspektīva uz vienu un to pašu situāciju vienmēr šķiet interesantāka.
 10. Trenējies nepārtraukti. Viens no visbūtiskākajiem nosacījumiem, lai veidotu labu un interesantu rakstīšanas stilu ir daudz jāraksta. Jo vairāk to darīsi, jo labāks kļūsi. Jau 90. gados zinātnieki pierādīja, ka lai kļūtu izcilam kādā jomā ir jāsavāc 10 000 praktizēšanās stundas. Varbūt, rakstīšanā nav tādas īstas izcilības uz ko sniegties, bet tas nemaina faktu, ka treniņš var būtiski iespaidot, cik viegli veidosies plūstoši teikumi vai tēlaini situāciju apraksti. Lai arī ko mēs darītu, jo vairāk to darīsim, jo labāki tajā kļūsim.

 

Featured image credit: pixabay.com

2 Comments on “10 veidi, kā uzlabot savu rakstīšanas stilu.”

 1. Atpakaļ ziņojums: ordering viagra prices

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *